İstiklal Hack Team
İstiklal Hack Team'A Hoş Geldiniz

PKK'Nin Ölüsü Leştir

Dirisi Kalleş

Silahı Keleştir

Annası Beleştir

Gitte Yerleştir ...

İstiklal Hack Team

Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma


Truva Atı (Trojan)

Aşağa gitmek

Truva Atı (Trojan)

Mesaj tarafından gorkem32 Bir C.tesi Mayıs 29, 2010 1:05 pm

Truva atı (Trojan), Bilgisayar yazılımı bağlamında Truva atı zararlı program barındıran veya yükleyen programdır. ( Bazen "zararlı yük" veya sadece "truva" ibareleriyle de nitelendirilmektedir.) Terim klasik Truva Atı mitinden türemiştir.Truva atları masum kullanıcıya kullanışlı veya ilginç programlar gibi görünebilir ancak yürütüldüklerinde zararlıdırlar.
Truva atlarının iki türü vardır.Birincisi,kullanışlı bir programın bir [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tarafından tahribata uğrayıp içine zararlı kodlar yüklenip program açıldığında yayılan cinsi. Örnek olarak çeşitli hava durumu uyarı programları, bilgisayar saati ayarlama yazılımları ve paylaşım programları (p2p) verilebilir. Diğer türü ise bağımsız bir program olup başka bir dosya gibi görünür. Örneklemek gerekirse oyun veya kalıp dosyası gibi kullanıcıyı aldatmaya yönelik bir takım yönlendirici karışıklık ile programın harekete geçirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Truva atları diğer [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gibi kendi başlarına işlem yapamazlar. Aynen Yunanların planlarının işleyebilmesi için atın Truvalılar tarafından içeri alınması gerektiği gibi Truva atlarının zararlılığı da kullanıcının hareketlerine bağlıdır. Truva atları kendilerini kopyalayıp dağıtsalar bile her kurbanın programı (Truvayı) çalıştırması gerekir. Bu yüzden Truva atlarının zararlılığı bilgisayar sistem açıklarına veya ayarlarına değil [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] başarılı uygulamalarına bağlıdır.

//


Truva atına basit bir örnek


Truva atının en basit örneği yüklendiğinde bedava ekran koruyucu vaad eden Waterfalls.scr isimli programdır. Çalıştırıldığında uzaktan bilgisayara giriş sağlayabilecektir.
Truva atı zararlı yükü (payload) çeşitli zararlar vermek için dizayn edilmiş olsa da zararsız da olabilir. Truva atları sistemde nasıl gedik açabildiğine ve nasıl tahribat yaptığına göre sınıflandırılır. 7 ana tür Truva atı zararlı yükü vardır

 • Uzaktan Erişim
 • E-posta Gönderme
 • Veri yıkımı
 • Proxy Truva(zararlı bulaşmış sistemi saklama)
 • Ftp Truva (zararlı bilgisayardan dosya ekleme ya da kopyalama)
 • Güvenlik yazılımını devre dışı bırakma
 • Hizmetin reddi servis saldırıları (Dos Saldırıları)
 • URL truva (zararlı bulaşmış bilgisayarı sadece pahali bir telefon hattı üzerinden intrernete bağlama)

Bazı örnekler;

 • Veriyi silme ya da üzerine yazma
 • Dosyaları zorla [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (cryptoviral extortion) ile şifreleme
 • Ustaca dosyalara zarar verme
 • Dosyaları internetten çekme veya internete aktarma
 • Kurbanın bilgisayarına uzaktan erişime izin verme. Buna RAT (Uzaktan yönetim aracı) denir.
 • Diğer zararlı yazılımıları üzerinde toplama. Bu noktada Truva atı dropper ve vector diye ikiye ayrılır.
 • DDoS saldırısı yapabilmek veya spam e-posta göndermek için zombi bilgisayar ağı kurma
 • Bilgisayar kullanıcısının alışkanlıklarını başka insanlara gizlice rapor etme kısacası casusluk
 • arkaplan resmi oluşturma
 • Klavye tuşlarını şifreleri ve kredi kartı numaraları gibi bilgileri çalabillmek için kaydetme(keylogging)
 • Suç aktivitelerinde kullanılabilecek banka ya da diğer hesap bilgileri için oltalama
 • Bilgisayar sistemine arka kapı yerleştirme
 • Optik sürücünün kapağını açıp kapama
 • Spam posta göndermek için e-posta adreslerini toplama
 • ilgili program kullanıldığında sistemi yeniden başlatma
 • Güvenlik duvarını veya anti-virüs programına müdahele etmek veya devre dışı bırakma
 • Diğer zararlı çeşitlerine müdahele etmek veya devredışı bırakmak

Zaman ve bilgi bombaları • Zaman ve bilgi bombaları truva atı çeşitlerindendir.
 • Zaman bombası uygun tarih ve saat geldiğinde harekete geçerken bilgi bombası bilgisayar uygun duruma geldiğinde harekete geçecektir.

Dropperlar


Dropperlar iki görevi birden gerçekleştirirler. Bu program yasal olarak görevini gerçekleştirirken aynı zamanda bilgisayara virüs veya zararlı da yükler.
Truva atına karşı önlemler


Truva atları kullanıcının kendisinden saklanarak görevini yerine getirir.Virüsler kişisel bilgisayarlara yeteri kadar hasar verirken küçük şirketler için hasar verme oranı çok daha büyük olacaktır çünkü büyük şirketlerin sahip olduğu virüs koruma sistemlerine sahip değildirler.Bir truva atı sisteminize bulaştığı zaman kendini kamufle ettiği için kendinizi veya şirketinizi korumanız oldukça güç olacaktır fakat yine de koruma yöntemleri mevcuttur: Truva atları genel olarak e-posta yoluyla bulaşmaktadır aynı diğer zararlı çeşitlerinde olduğu gibi ancak tek bir farkları vardır truva atları genelde kamufledir.
Truva atından korunma yolları:

 1. Tanımadığınız birinden bir e-posta alırsanız veya bilmediğiniz bir ek alırsanız kesinlikle açmayın.Bir e-posta kullanıcısı olarak mutlaka kaynağı teyit edin. Bazı bilgisayar korsanları adres defterlerini çalabilir bu yüzden tanıdığınız birinden bir e-posta alırsanız bu onun güvenilir olacağı anlamına gelmez
 2. E-posta ayarlarınız yaparken eklerin otomatik olarak açılmayacağından emin olun. Bazı e-posta servis sağlayıcıları kendi bünyesinde ekleri açmadan önce virüs taraması yapılmasını sağlayan programlar sunar.Eğer servis sağlayıcınız bu hizmeti sunmuyorsa ücretsiz bir tane kullanmak veya satın almak mantıklı olacaktır.
 3. Bilgisayarınızın bir antivirüs programına sahip olduğunu ve düzenli olarak kendini güncelleştirdiğinden emin olun.Eğer antivirüs programınızın otomatik güncelleme seçeneği varsa aktif edin.Bu yolla güncellemeyi unutsanız bile yine de tehditlerden korunmuş olacaksınız.
 4. İşletim sistemleri kullanıcılarını kesin tehditlerden korumak için güncellemeler yayınlarlar. Microsoft gibi yazılım geliştiricileri Truva atı veya virüslerin kullanabilecekleri açıkları kapatabilmek için yamalar yayınlarlar. Eğer sisteminizi bu yamaları kurarak güncel tutarsanız bilgisayarınız daha güvenli olacaktır. Bununla beraber not olarak bu yamalar sistemlerde daha tehlikeli güvenlik açıklarına neden olabilmektedir.
 5. Peer to peer veya yerel ağı paylaşan Kazaa,Limewire,Ares ve Gnutella gibi programların kullanımının kısılması faydalı olur.Çünkü bu programlar genellikle virüs veya truva atı gibi programlarının yayılması konusunda korumasızdırlar. Bu programlardan bazıları virüs koruma programı barındırmasına rağmen içindeki virüs koruması çok da güçlü değildir.Eğer bu tip programları kullanıyorsanız nadir bulunan kitap, şarkı, resim veya filmleri indrmeniz çok da güvenli olmayacaktır. Bu hassas önlemlerin dışında ücretsiz olarak da bulunabilen bir anti-trojan programı da yüklenilebilir.

Bulaşma Yolları


Truva atı bulaşmasının büyük bir çoğunluğu hileli programların çalıştırılmasıyla oluşur. Bu sebepten dolayı beklenmedik posta eklerinin açılmaması tavsiye edilir.Bu program bazen güzel bir animasyon veya erotik bir resim olabilir ancak arka planda program bilgisayara truva veya solucan yüklemektedir.
Zararlı bulaşmış program direkt e-posta yoluyla gelmemesine rağmen size anında mesajlaşma yazılımları ile web Ftp sitesinden indirilerek veya cd ve disket yoluyla ulaştırılabilir. Fiziksel ulaşım çok nadir olmakla birlikte eğer hedef direkt sizseniz bu yolda yaygın olarak kullanılabilir.Daha da fazlası hileli program bilgisayarınızın başına oturan biri tarafından manuel olarak da yüklenebilir. Virüsü anında mesajlaşma yazılımları aracılığıyla alma şansı çok düşüktür daha çok internetten indirilmeyle ulaşılır.
Web sitesi yolu ile
Zararlı bir siteyi ziyaret ettiğinizde bulaşabilir.
E-posta ile
Eğer Microsoft Outlook kullanıyorsanız [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kullanmasanız bile onun etkilendiği açıklardan sizlerde etkilenirsiniz. E-posta virüsleri genellikle kopyalarını zararlı bulaşmış kullanıcı adres defterlerini yollarlar.
Açık Portlar ile
Bilgisayarlar dosya paylaşımını destekleyen anında mesajlaşma yazılımları([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.],[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gibi) veya dosya paylaşımına izin veren ([Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.], veya [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gibi) kendi sunucularını kullanırlar ki bu sunucular yukarıda saydığımız açıklardan etkilenmektedirler. Bu program ve servisler yere ağ portunu açabilirlerken, internet üzerinde herhangi birinin bu açıktan faydalanmasına olanak tanır. Bu tip programlarda açıklardan faydalanılarak oluşturulan yetkisiz uzaktan erişimlere düzenli olarak rastlanmaktadır.Bu yüzden bu tip programlar kısıtlanmalı veya güvenli hale getirilmelidir. Açık olan portları kısmak için bir ateş duvarı kullanılabilinir.Açık olan portlardan oluşabilecek zararlar için güvenlik duvarları pratikte çok sıklıkla kullanılmasına rağmen yine de kökten bir çözüm sağlamayacaktır. Bazı modern truva atları doğrudan mesajlarla gelebilirler.Çok önemli gibi görünen mesajlar aslında truva atı içerebilir. Çalıştırılabilen dosyalar sistem dosyalarıyla aynı veya benzer isimleri taşıyabilirler(Svchost.exe gibi) Bazı benzer truva atları:

 • Svchost32.exe
 • svhost.exe
 • back.exe

gorkem32
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 2
Kayıt tarihi : 29/05/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Truva Atı (Trojan)

Mesaj tarafından badboys41 Bir C.tesi Mayıs 29, 2010 1:07 pm

Saol Konu İçin [Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
avatar
badboys41
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 16
Kayıt tarihi : 15/05/10
Yaş : 30
Nerden : Evden xD

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Truva Atı (Trojan)

Mesaj tarafından Corkov Bir C.tesi Mayıs 29, 2010 7:18 pm

Eyqw
avatar
Corkov
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 66
Kayıt tarihi : 14/05/10
Yaş : 36
Nerden : Türkiye

http://istiklal.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Truva Atı (Trojan)

Mesaj tarafından Misafir Bir Ptsi Haz. 07, 2010 3:26 pm

saol corkov;) lazım olur

Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Truva Atı (Trojan)

Mesaj tarafından Al Azif Bir Perş. Haz. 10, 2010 9:00 pm

saol..
avatar
Al Azif
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 28
Kayıt tarihi : 10/06/10

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Truva Atı (Trojan)

Mesaj tarafından Corkov Bir Çarş. Ağus. 25, 2010 10:18 am

Al Azif Böle Konuları Yeniler İçin aç !
avatar
Corkov
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 66
Kayıt tarihi : 14/05/10
Yaş : 36
Nerden : Türkiye

http://istiklal.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Truva Atı (Trojan)

Mesaj tarafından By-Zagan Bir Perş. Kas. 04, 2010 3:45 pm

Eyw Kardeşim
avatar
By-Zagan
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 32
Kayıt tarihi : 15/05/10
Yaş : 26
Nerden : istanbul

http://www.istiklal.tk

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz