İstiklal Hack Team
İstiklal Hack Team'A Hoş Geldiniz

PKK'Nin Ölüsü Leştir

Dirisi Kalleş

Silahı Keleştir

Annası Beleştir

Gitte Yerleştir ...

İstiklal Hack Team

Giriş yap

Şifremi unuttum

Arama
 
 

Sonuç :
 


Rechercher çıkıntı araştırma


Endian Firewall Hakkında Kısa Kısa Bilgiler…

Aşağa gitmek

Endian Firewall Hakkında Kısa Kısa Bilgiler…

Mesaj tarafından Misafir Bir Cuma Mayıs 14, 2010 5:57 pm

Endian Linux tabanlı Bir UTM (Unified Threat Management) dağıtımıdır. İçerisinde Birçok servisi barındırmaktadır.

Firewall/Güvenlik Duvarı , Internet üzerinden gelebilecek tehlikelere karşı yerel ağımızı korumak için oluşturulmuş bir uygulamadır. Temelde yerel ağdaki servislere yapılabilecek erişimi kontrol edebilmemize olanak tanır. Ayrıca yerel ağdan dışarıya yapılabilecek yetkisiz erişimleri de önlememize yardımcı olur.Viruswall/Virus Duvarı: Internet üzerinde çok yaygın olarak kullanılan, web,mail,dosya transferi gibi servisler için antivirus hizmeti vermektedir. Bu hizmetleri kullanarak internete erişmek isteyen herhangi bir kullanıcının sisteme virus bulaştırmasını engellemiş oluruz.. Böylelikle internet üzerinden dosya tranferi yoluyla yerel ağdaki bilgisayarlara bulaşabilecek viruslerin önüne geçilmiş olur.Anti-virus modulü casus ve reklam yazılımlarını da , engelleyebilir.

Anti-spam , Anti-virus : Yerel ağınızda çalışan posta sunucunuz ne olursa olsun, güvenlik duvarından geçen posta trafiğinin anti-virus ve anti-spam taramasından geçirilmesini sağlar.Virus içeren ve reklam amaçlı istenmeyen postalar, yerel ağınızdaki kulanıcılara ulaşmadan güvenlik duvarı üzerinde engellenmiş olur. Antivirus ve antispam modülleri otomatik olarak güncellenmektedir.

İçerik-Filtresi: Linux internet security ürünlerinin özelliklerinden biride güçlü bir içerik tarayıcıya sağip olmalarıdır. İçerik tarayıcılar sayesinde internet kullanıcılarının uygunsuz içeriğe sahip sitelere erişmesi engellenmiş olur.

Vekil Sunucu/Proxy : Şirket içindeki tüm internet kullanıcıları proxy hizmetini kullanarak internete bağlanırlar. Proxy sunucu kullanımı, kurumun tüm internet trafiğini yönetmemize olanak sağlar. Proxy üzerinden çıkan tüm kullanıcılar system günlüklerine kaydedilir. Böylece proxy sunucu üzerinden internete çıkan kullanıcıların internetteki tüm işlemleri kaydedilmiş olur. Tutulan günlükler sayesinde tüm işlemler web tabanlı raporlara dönüştürülür. Böylelikle kesin olarak hangi saatte hangi kullanıcının interneti nasıl kullandığını belirleyebiliriz.

Internet Hattının Verimini Arttırma : Cache özelliği sayesinde daha önce ziyaret edilmiş siteler disk üzerinde tutulur. Aynı siteye başka bir kullanıcı daha erişmek istediğinde, internet üzerinden siteye erişmek yerine, disk üzerinde depolanmış olan içerik kullanıcıya gönderilir. Cache özelliği kullanımı ile bant genişliğinde %60 a varan tasarruf sağlanabilir.

Uygulama Kontrolü : Internet üzerinden kullanılacak servisler yada indirilecek dosyalarda kontrol edilebilir. Örneğin program, video, müzik, oyun dosyaların indirilmesi engellenebilir. Yada belirlenen kullanıcı/kullanıcılar için msnmessenger, icq gibi uygulamaların çalıştırılması önlenebilir. Yine son zamanlarda çok popüler olan ve bant genişliğini çok fazla tüketen, internet üzerinden tv izleme, radyo dinleme gibi uygulamaların önüne geçilebilir.

Intrusion Detection/Prevention : Internet üzerinden gelebilecek saldırılara karşı etkin bir koruma sağlayan, kural tabanlı güvenlik yazılımıdır. Yerel ağa zorla girme teşebbüslerini tesbit edip sistem yöneticisini uyarır. Ayrıca bu teşebbüsleri engeller. Kurallar düzgün aralıklarla internet üzerinden güncellenir. Yönetimi çok kolaydır.

Trafik Şekillendirme/ Traffic Shaping: Linux Internet Security üzerinden geçen trafiğin önceliğini servislere göre ayarlayabilir.Böylece görece olarak önemi yüksek olan servislerdeki tıkanma önlenmiş olur. Ayarlama statik değil dinamiktir.

Pop3 Proxy: Pop3 proxy özelliği sayesinde yerel ağınız dışındaki posta hesaplarından yerel ağınıza aldığınız postalarında anti-spam ve anti-virus taramasından geçirilmesini sağlamış olursunuz.

Dns Proxy: Dns proxy hizmeti yerel ağınız için isim çözümleme hizmeti sunmasının yanında, tümleşik antipishing özelliği sayesinde internet atlatmalarına(pishing) karşı etkili bir koruma sağlamış olur.

Ftp Proxy: Yerel ağınızdan yapacağınız tüm ftp tabanlı dosya transfari antivirus taramasından geçirilir. Ftp dosya transferlerinin güvenli bir şekilde yapılamsı sağlanır.

Sip Proxy: Sip Proxy İnternet üzerinden yapılan telefon görüşmeleri için proxy görevi görebilir. Bu görüşmelerin kayıtlarını log dosyalarına kaydeder.

Vpn sunucu: Linux internet security aynı zamanda uzak kullanıcıların yerel ağa güvenli bir şekilde bağlanmasını sağlayabilir. Böylelikle uzak kullanıcılar şirket ağında bulunan kaynakları, şirket içindeymiş gibi kullanabilirler.

Web tabanlı raporlama aracları: Ntop ve Mrtg ile internet security ve network üzerindeki tüm activiteler izlenebilir. Kullanıcı, servis, protokol temelli raporlar oluşturulabilir. Yerel ağdaki herhangi bir kullanıcının tüm internet erişimi detaylı raporlanabilir.
Twisted Evil

Misafir
Misafir


Sayfa başına dön Aşağa gitmek

ers

Mesaj tarafından Corkov Bir C.tesi Mayıs 22, 2010 11:28 am

Eyw Knjka
avatar
Corkov
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 66
Kayıt tarihi : 14/05/10
Yaş : 36
Nerden : Türkiye

http://istiklal.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Endian Firewall Hakkında Kısa Kısa Bilgiler…

Mesaj tarafından By-Zagan Bir C.tesi Mayıs 22, 2010 1:14 pm

Teşekkürler
avatar
By-Zagan
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 32
Kayıt tarihi : 15/05/10
Yaş : 26
Nerden : istanbul

http://www.istiklal.tk

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Endian Firewall Hakkında Kısa Kısa Bilgiler…

Mesaj tarafından halil04 Bir C.tesi Mayıs 22, 2010 7:57 pm

Very Happy Very Happy Very Happy teşekkürler bu işleri iyi biliyon by-desperado Very Happy Very Happy Very Happy
avatar
halil04
Yeni Üye
Yeni Üye

Mesaj Sayısı : 29
Kayıt tarihi : 14/05/10
Yaş : 27
Nerden : ağrı

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Endian Firewall Hakkında Kısa Kısa Bilgiler…

Mesaj tarafından Corkov Bir C.tesi Mayıs 29, 2010 7:20 pm

Hepimiz iyiyiz Demekki Sen Kötüsün Bunumu Demek istiyorsun ?
avatar
Corkov
Administrator
Administrator

Mesaj Sayısı : 66
Kayıt tarihi : 14/05/10
Yaş : 36
Nerden : Türkiye

http://istiklal.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz